Paylaş
Sohbet
Book
SEARCH

ANKARA ANLAŞMASI

Is kurma ve yatirim Olanaklari (Ankara Anlasmasi)

Ankara Anlasmasi Nedir?

İngiltere’de yürürlükte bulunan 1973 göçmenlik yasa ve kurallarının en büyük özelliği İngiltere’de halihazırda yasal olarak çalışan Türk vatandaşlarının yanı sıra İngiltere’de kendi işini yapmak ve serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyenlerin yanı sıra yine bu ülkede bir işyeri devralmak veya ortak olmak isteyen ve bir işyeri sahibi olmak isteyenlere tanıdığı ve sağladığı kolaylıklardır.

Ankara Anlasmasi Vizesi nin getirdigi bu haklardan ve ayrıcalıklardan yararlanmak için işyeri almak veya ortak olmak zorunluluğu da yoktur. İşyeriniz olmaksızın serbest meslek sahibi olarak çalışmanız ve kendinize ve varsa aile fertlerinize yetecek miktarda para kazanıyor olmanız bu ayrıcalıklı kurallardan faydalanmanız için yeterli olacaktır.

Kimler Yararlanabilir?

Bütün Türk vatandaşları. İngiltere`de serbest meslek sahibi olarak kendi işinizi yapmak istiyorsanız veya bir işyeri almak veya bir işyerine ortak olmak istiyorsanız bu vize türünden faydalanabilirsiniz. Bu haktan yararlanmak için su anda İngiltere`de zaten bir başka vize türüyle de olsa (turist, öğrenci, Au-Pair, vs) bulunmanız gerekmektedir.

Ankara Anlasmasi Vize suresi ne kadardir?

İlk yapacağınız başvurunun basarili olması halinde 12 aylık bir vize verilecektir. Bu süreç içerişinde başvuruda belirttiğiniz işi yapmak zorundasınız. Ancak, bu işinize ek olarak başka işlerde yapabilir, serbest meslek sahibi olarak, ye da başka bir işyerinde  ortak olarak katılabilir veya satın alabilirsiniz.

12 aylık süreçten sonra yaptığınız is veya sahip olduğunuz işyeri ile alakalı İngiltere İçişleri Bakanlığınca istenecek belgeleri hazırlamanız ve tekrar vizenizin uzatılması için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu belgeler işiniz veya işyeriniz ile birlikte sizine şahsi belgeleriniz olacaktır. Örneğin; Banka hesap detaylarınız, verdiğiniz vergilere ilişkin belgeler, kira sözleşmeniz, harcamalarınızın dökümleri, fatura ve makbuzlar, muhasebe kayıtlarınız vb. belgeler. Bu başvurunuzun sonucu olarak vizeniz 3 yıl daha uzatılacaktır.

Yukarıdaki ikinci uzatma devresi de bittikten sonra, yani 4 yılı doldurduktan sonra yine yukarıda sıralanan nitelikteki bilgi ve belgelerin sağlanması sonucu İngiltere`de  sürekli oturum için başvuru yapma hakkiniz doğuyor.

Eğer İngiltere`de sürekli oturum için yapacağınız başvurunuz kabul edilirse, artık vize sorununuz kalmayacak ve istediğiniz surece artık herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın kalabilecek olup, istediğiniz işi yapabilecek ve hatta kendi işinizi yapmak zorunda kalmaksızın herhangi bir işyerinde işçi statüsünde çalışabileceksiniz. Sizin İngiltere`deki kalışınızın ve yaşamınızın üzerindeki sure dahil her turlu sınırlama kalkmış olacaktır. İngiltere`de bireylere tanınan bütün sosyal haklardan ( devlet yardımları dahil) faydalanabileceksiniz.

Yukarıdaki şekilde sürekli oturumu aldıktan tam bir yıl sonra vatandaşlık için başvuru hakkiniz doğuyor. Bu halde vatandaşlık başvurusunda bulunabilir ve Britanya Pasaport unu alabilirsiniz.

Basvuru sartlari nelerdir?

A -  Yeni bir iş kurmak veya serbest meslek sahibi olarak çalışmak için;

Kendi işinizi kurup yürütmenize yetebilecek kadar parayı İngiltere ye getiriyor olmanız.
Yapacağınız veya kuracağınız işin gerçekçi olarak sizi ve varsa size bağlı olarak yaşamlarını sürdüren aile üyelerini gelindirecek oranda, sizi is aramaya itmeyecek bir seviyede size maddi gelir sağlayacağını göstermeniz gerekmektedir.
B  -  Halihazırda çalışmakta olan bir işyerini devralıyorsanız veya ortak olarak giriyorsanız;

İsletmenize yatıracak kendi paranızı İngiltere`ye getiriyor olmanız.
İsiniz dolayısıyla oluşabilecek sorumluluklarınızı maddi anlamda karşılayabilecek durumda olmanız olduğunuzu belgelemeniz.
İsinizden veya devraldığınız isletmeden size düsen kar payının siz ve size bağlı olarak yaşamlarını sürdüren aile bireylerinin geçimini, sizi bir is aramaya zorlamayacak şekilde, sağladığınızı göstermeniz.
İsinizin yönetiminde ve yürütülmesinde aktif olarak rol aldığınızı göstermeniz,
Yapacağınız yatırım ve sağlayacağınız servisler için hakikaten bir ihtiyaç bulunduğunu göstermeniz.
Devraldığınız veya alacağınız işyerinin önceki yıllara ait onaylı muhasebe kayıtlarını sağlamanız.
Ortaklığınızın veya işyeri devrinin ustu kapalı bir işçilik anlamına gelmediğini göstermeniz gerekmektedir.

Ne kadar param (sermayem) olmasi gerekiyor?

Asgari sermaye şartı yok. Ankara antlaşmasından yararlanmak üzere İngiltere`de serbest meslek sahibi olarak kendi işinizi kurmak ve çalışmak istiyorsanız, normalde İngiltere ye İngiltere ye is amaçlı gelen kişilerden istenen £200.000.00 minimum sermaye şartı Türk vatandaşlarının yapacakları başvurularda Ankara Antlaşması’na binaen uygulanmıyor. Dolayısıyla Türk vatandaşlarının yapacakları başvurular için öngörülen ve uygulanan asgari bir sermaye şartı yoktur.

Sermayenizin sizin yapmayı planladığınız işi kurmanıza ve yürütmenize ve para kazanıncaya kadar sizin yasam giderlerinizi karşılayabilecek bir miktar olması yeterli. Bu miktarda sizin yapmayı istediğiniz işin niteliğine göre farklılık gösterecek olup tamamen buna bağlıdır. Dolayısıyla, başvurunuz sadece sermayeniz az diye reddedilemeyecektir.  Ancak, sermayenizin yapmayı planladığınız işi yapmanızı sağlayacak oranda gerçekçi bir miktar olması gerekmektedir.

İngilizce bilmek zorunlu mu?

Hayır. Ankara antlaşmasının Türk vatandaşlarına tanıdığı ayrıcalıklardan yararlanabilmek için İngilizce bilmeniz şart değil.

Burada da dikkate alınması gereken yapacağınız işin İngilizce bilmenizi gerektirip gerektirmediğidir. Örneğin, müşteri kitleniz İngiltere`de su anda yasamakta olan ve Türkçe konuşan sayıları 300.000 e varan Türk toplumu ise doğal olarak İngilizce bilmenize gerek kalmayacaktır.

İngilizce bilmeniz şart olmamakla birlikte, yapmayı planladığınız is veya çalışmayı planladığınız alan içerişinde  hem işinizin yapısı hem de potansiyel müşterilerinizin kim olduğuna bağlı olmak üzere İngilizce bilmeniz işinizi yapabilmeniz ve dolayısıyla yapacağınız başvurunun basarili olması için gerekli olabilir.

İngilizce bilmek Ankara antlaşmasına göre bir şart olmamakla birlikte yapacağınız işin niteliği İngilizce bilmenizi gerektirebilir ki başvurunuz incelenirken buna dikkat edileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Ayrıca, İngiltere`de İngilizce bilmenizi gerektirmeyen bir is yapmak sertiyle çalışıp Ankara antlaşması hükümlerine göre bu ülkede kaldığınız süreç içerişinde İngilizce dil bilginizi geliştirmek üzere dil okullarına gidip dil eğitimi de görebilirsiniz. Böylece ilk aşamada hitap edemediğiniz ( İngilizce dil bilgisinden dolayı) müşteri kesiminize artık hedef alacak bir şekilde is potansiyelinizi yükseltebilirsiniz.

Eğitim Seviyesi onemli mi?

Hayır. Önemli olan yapmayı planladığınız isle ilgili nitelik ve kualifikasyonlara sahip olmanızdır. Ankara anlaşmasından yararlanmak için herhangi bir eğitim seviyesi şartı veya diploma zorunluluğu yok. Bir çok kurumdan değişik alanlarda  diploma sahibi olan şahısla başvurabileceği gibi okuma yazmasını bilmesi kaydıyla ilk okul mezunu olamam şahıslarda başvurabileceklerdir.

Diploma ve sertifikanın gerekeceği alanlar tamamen yapmayı planladığınız is ile ilgili. O is alanında faaliyet göstermek için bir diploma gereksinimi varsa o zaman diplomalarınızı veya sertifikalarınızı ibraz etmeniz gerekebildi. Ama bu tamamen yapacağınız ise bağlı. Bir doktorun tip diploması olmaksızın ve diğer gerekli görülen bir doktorun doktor olarak çalışabilmesi için, belgeler olmaksızın başvuru yapması veya yapacağı başvurunun başarılı olması düşünülemeyeceği gibi bir temizlikçinin de herhangi bir diploma sunması düşünülemez.

Dolayısıyla, diploma ve sertifikalar tamamen yapacağınız is türüne bağlı olarak gerekebilir ve bunun haricinde Ankara anlaşmasının öngördüğü asgari bir öğrenim seviyesi söz konusu değildir.

Buna rağmen, eğer İngiltere`de bir kafe veya restoran isletmek üzere çalışmak istiyorsanız hijyen sertifikası ve benzeri bir takım sertifikalarda istenebilir. Ancak bu sertifikalar ise baslarken İngiltere`de bu sertifikaları sağlayan kurumlardan temin edileceğinden başvuru sırasında bu tur belgelerin istenmesi söz konusu olmayacaktır.

Ancak, örneğin, bu ülkede bir restoran isletmek üzere kalmak istiyorsanız daha önce böyle bir is yaptığınızı belgelemeniz veya asçılık sertifikası vs gibi bu ise yönelik sertifikalarınızı bu işi bildiğinize dair ve bu planlarınızda ciddi olduğunuza dair referans olarak kullanabilir başvurunuzu daha inandırıcı kılabilirsiniz.

Yukarıda da belirtildiği üzere, profesyonel bir alanda faaliyet göstermek kaydıyla burada kalmak işiyorsanız tabi ki bu alanda faaliyet gösterebileceğinizi belirten, kanıtlayan sertifika ve diplomalarınızı ibraz etmeniz gerekebilecektir.

Sonuç olarak, temele bir eğitim seviyesi veya geçmiş tecrübe zorunluluğu yok. İlk okulu bitirmemişte olsanız, üniversite mezunu da olsanız, yılların tecrübesi de olsa hiç tecrübeniz olmasa da Ankara antlaşması hükümlerinde faydalanmak suretiyle İngiltere`de kalışınızı garanti altına alabilirsiniz. Eğitim seviyenizin veya tecrübenizin gerekliliği yapmayı planladığınız ise bağlı olarak gerekebilecektir sadece.

İngiltere’deki sosyal haklardan ailece yararlanabiliyor muyuz?

Evet. Sosyal sağlık kurumu olan NHS’ten sağlık ile ilgili sorunlarınız için faydalanabilirsiniz. Ayrıca sizinle birlikte gelen 18 yasinin altındaki çocuklarınız bu ülkedeki ücretsiz eğitim hakkına sahip olacaktır.Eşim ve çocuklarım da benimle birlikte kalabilirler mi?

Evet. Eşiniz ve 18 yaiından küçük çocuklarınız İngiltere’de sizinle birlikte sizin tabii olduğunuz kurallar çerçevesinde kalabilir ve çalışabilirler.

Nasıl başvuru yapabilirim?

Halihazırda İngiltere`de bulunan Türk vatandaşları Ankara Antlasmasi’na binaen İngiltere`de çalışarak kalmak istedikleri taktirde İngiliz İçişleri Bakanlığına başvurabilirler

İngiltere`de bulunan Türk vatandaşları kendilerine tanınan bu haklardan yararlanmak istiyorlarsa, bu konuda uzmanlaşan hukukçularla başvuru öncesinde görüşmelerini tavsiye ediyoruz.

Bunun gerekçesi, İngiltere içişleri Bakanlığının Türklere tanınan bu hakların kullanılmasını engellemek ve İngiltere`de çalışarak bir yasam sürmelerini ve sürekli oturum ve vatandaşlık hakki elde edilmesini engellemek üzere başvurularda yapılan en ufak hataları ve eksikleri gerekçe göstermek suretiyle başvuruları ret etme eğilimli olmasıdır. Bu nedenle başvurunuzun hazırlanması surecinde profesyonel yardıma başvurmanız yapacağınız başvurunun olumlu yönde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Başvuru işlemleri ile ilgili ayrıntılı  bilgi almak için bizimle iletişime geçin! 

Bülten:
GÜNCEL KAL
INTEREX TÜRKİYE AÇIK HAT
0 (850) 304 50 25

Merkez Ofis


Skype: interexuk
Interex Yurtdışı Eğitim Danışmanlık
Bourne Space
23 Hinton Road
BH1 2EF Bournemouth UK
close