Paylaş
Sohbet
Book
SEARCH

KONAKLAMA

'İngiltere’de eğitim için uluslararası öğrencilere yönelik olan pek çok konaklama imkanından birini seçebilirsiniz. Konaklayacağınız yer konusunda karar vermenize yardımcı olacak birkaç önerimiz var'

İngiltere’de uluslararası öğrenciler için çok farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Seçenekleriniz eğitim aldığınız bölüme ve başvurduğunuz eğitim kurumuna göre değişebilir.

Okula, koleje veya üniversiteye ait konaklama imkanları (Yurtlar olarak bilinir.) 

Yatılı okullar (18 yaşına kadar olan öğrenciler için uygundur)

Özel konaklama (bir ev sahibinden kiraladığınız oda veya daire. )

Aile yanında konaklama (bir İngiliz aile yanında konaklama)

Size en uygun konaklama seçiminde danışmanlarımız size gerekli bilgileri aktaracaktır. Eğitiminiz sırasında konaklama ile ilgili karşılabileceğiniz sornlar karşısında sorunlarınızı çözmek için gerekli desteği verecektir. Talebiniz dürultusunda alternative konaklama seçenekleri sunulacaktır.

Özel Yurtlarda Konaklama

Özel okullardaki yurtlar, rahat ve ev havası taşıyan bir atmosfere sahiptir. Öğrenciler okul içinde, yurt görevlileri ve onların aileleri ile aynı çatı altında bulunan odalarda ve ya yatakhanelerde kalırlar.

Bazı eğitim kurumlarımız size yurtta konaklama imkanı sunulabilir. Yurtta kalmak arkadaş edinmek için mükemmel bir seçenektir.

Yurtlarda genellikle sürekli olarak yurtta kalan bir personel bulunur. Bu personel yurtların düzgün şekilde faaliyet göstermesini sağlar, size tavsiye ve destek sunar.

Birçok yurt hem kız hem de erkek öğrencileri kabul etmektedir, ancak genellikle her kampüste erkek ve kız öğrenciler için ayrı bölümler bulunmaktadır. Genelde tek yada çift kişilik odalar mevcuttur.

Yemek seçenekleri olan yurtlarda ortak yemekhane, özel mutfak veya hem yemekhane hem de özel mutfak bulunabilir.

Konaklama ücretlerinize nelerin dahil olduğunu danışmanlarımız kayıt sırasında size bildirecektir.

Normalde, bir yatak, bir masa, bir kitaplık ve muhtemelen bir lavabonun yer aldığı bir yatak odası sunulmaktadır. Mutfak ve banyo gibi diğer olanaklar diğer öğrencilerle paylaşılmaktadır.

Birçok yurtta arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz ve TV izleyebileceğiniz bir salon ve ders çalışmak için sessiz bir oda, küçük bir kütüphane ve bir ibadethane bulunmaktadır.

Kurs süresi bir yıldan uzunsa, sonraki yıllarda da yurtta kalmaya devam edebilirsiniz. Bir yıldan uzun değilse, özel bir konaklama imkanı bulmanız gerekir.

Yatılı Okullar

Bir yatılı okulda, diğer öğrenciler ile birlikte yurtlarda kalırsınız – her okulda birkaç tane yurt bulunur. Kızlar ve erkekler ayrı yerlerde kalırlar.

Her yurtta en az bir tane okulda yaşayan yurt görevlisi bulunur. Size bakmakla ve ihtiyaçlarınızı karşılamakla yükümlüdürler. Genellikle yurt görevlileri okuldaki öğretmenlerden oluşur.

Genç olan yatılı öğrenciler büyük olasılıkla bir yatak odasını veya altı kişiliğe kadar olan bir öğrenci yurdunu paylaşırlar. Her yatılı öğrencinin fotoğraflarıyla kişiselleştirebileceği, eşyalarını koymak için kilitlenebilir bir dolap ve gardropla kendine ait bir alanı olur. Bu şekilde bir paylaşım çok eğlenceli olabilir – her gece sabaha kadar oda arkadaşlarınızla oyun oynayarak ve sohbet ederek uyanık kalmak isteyebilirsiniz; ama ertesi gün olan derslerinizi unutmayın!

Daha büyük olan öğrencilerin genellikle kendilerine ait özel yatak odaları olur veya diğer bir öğrenciyle bir oda paylaşırlar. Kendinize ait özel banyonuz ve çamaşır yıkama olanaklarınız da olabilir.

Çoğu yurt dinlenebileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz ve diğer öğrenci arkadaşlarınızla birlikte televizyon izleyebileceğiniz rahat ortak alanlara sahiptir. Bazılarında atıştırmalıklar hazırlayabileceğiniz küçük mutfaklar da bulunur.

Yemekler nasıldır?

İyi yemek, mutluluk kadar sağlık açısından da çok önemlidir. İngiltere’deki yatılı okullar yemeklerinin sağlıklı ve lezzetli olması için çok fazla çaba harcarlar.

Kahvaltıda pişmiş bir yemek, tost, mısır gevreği, yulaf lapası veya taze meyve yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde, sıcak yemeklerden, salatalardan ve vejeteryan yemeklerden, ilginç tatlılardan ve taze meyvelerden oluşan nefis bir yemek çeşitliliği olması muhtemeldir. Akşam yemeğinde de öğle yemeğindekilere benzer seçeneklerle, aynı derecede kaliteli ve çeşitli yemeklerin olması muhtemeldir.

Çoğu okul vejeteryanlara iyi olanaklar sağlar. Eğer öğrencilerin helal gıda veya kaşer yemesi gerekiyorsa veya herhangi bir gıdaya alerjisi varsa bu durumu kayıt sırasında bildirin.

Özel mülklerde konaklama

Eğer gideceğiniz okulun size sunduğu seçeneklerin dışında özel mülkte konaklamayı seçerseniz, eğitiminiz süresince daha özgür yaşama imkanınız olabilir. En yaygın yöntem, başka öğrencilerle paylaşacağınız ev veya daire kiralamadır.

Maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir ve daha sosyal bir ortam sunar.

Daire kiralamayı düşünüyorsanız fatura (doğal gaz, elektrik ve su) ve TV masraflarını gözönünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Ayrıca çatal bıçak, tabak ve yatak takımı gibi kendi eşyalarınızı satın almanız gerekebilir. Yaşam maliyetleri ve bütçeleme hakkında ipuçları için Yaşam maliyetleri bölümüne bakınız.

Belediye Vergisi İngiltere’de sokak aydınlatması, çöp toplama, yollar vb. için evlerden toplanan bir tür vergidir. Evinizi paylaştığınız arkadaşlarınızdan çoğu Üniversite düzeyinde bir kursa giden tam zamanlı bir öğrenci ise, Belediye Vergisi ödemeniz gerekmeyebilir. Daha fazla bilgi için gov.uk internet sitesine bakabilirsiniz.

Özel konaklama imkanlarını araştırmak için başvurabileceğiniz yerler:

Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sosyal hizmetler ofisi

Kampüs çevresindeki reklam panoları veya internet

Yerel gayrimenkul ofisleri

Taşınmadan önce bir depozito ödemeniz ve sözleşme imzalamanız gerekebilir. Lütfen daha fazla bilgi için UKCISA’nın internet sitesine bakınız.

Aile yanı konaklama

Bir başka konaklama türü de, aile yanında konaklamadır. Ailenin uyguladığı kurallara uymanız gerekse de İngiliz kültürünü yakından tanımanıza imkan verecektir. Aile yanı konaklama en yaygın seçeneklerdendir, ve bu tip konaklamanın en önemli avantajı, her gün İngilizce konuşmak zorunda kalacak olmanızdır.

Bülten:
GÜNCEL KAL
INTEREX TÜRKİYE AÇIK HAT
0 (850) 304 50 25

Merkez Ofis


Skype: interexuk
Interex Yurtdışı Eğitim Danışmanlık
Bourne Space
23 Hinton Road
BH1 2EF Bournemouth UK
close